Roll of Honour 2021

Congratulations to all those amazing people who have been listed in this year’s Roll of Honour. We are so proud of you.

 

Meritorious Conduct Award

Rhys Hanson

Sam Hankin 

Silver Wolf

Thomas Shirley

 

Bar to the Silver Acorn

Ian John Leach

 

Silver Acorn

Alison Mary Redmond

Gary Steven

Swift Geoffrey

Michael Brown

Bar to the Award for Merit

Amanda Jane Woolmer

David William Williams

Fiona Jane Potts

Hazel Joy Beadle

Kathryn Mary Reed

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

Marc John Alan Anderson

Bishop's Stortford and District

Award for Merit

Christopher Paul Hinge

Donna Margaret Page

Emily Stewart

Peter Chivrall

Shaun Page

Zoe Elizabeth Carter

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

Alan John Beeson

Alvaro Jose Decarvalho

Anne Du Casse

Brian Winstanley

Catherine Elizabeth Hills

Catherine Julia Warren

Christopher John Brooks

Colin Harris

Craig Snook

David Alexander Nicholas

Diane Sarah Louise Austin

Emma Louise Hookham

Lee David Boswell

Linda Jane Phyllis Bishop

Lucienne Sarah Gallagher

Martin Payne-Smith

Matthew Stuart Ironside

Neil Alexander John Rankin

Nicola Pegrum

Nicola Sell

Patrick Wallis

Peter James Kent

Rebecca Anne Beaumont

Rebecca Annemieke Hart

Rebecca Poles

Samantha Gillian Carrington

Sarah Louise May Porter

Sarah Louise Nagle

Simon Philip Watkins

Toni Lammin

Elstree and District

Award for Merit

David John Smith

George James Cox

Helen Janet Hawthorne

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

Alexander Thomas Walker

 

Harpenden And Wheathampstead

Award for Merit

Michael Francis Barrett

Nicholas Derek Munday

Rosemary Jane Geraghty

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

Alan McGroarty

Amy Georgina Whidburn

Andrew Trevor Wrentmore

Anna Batt Elizabeth Jane Wall

Felicity Falconer

Ian Hawkins

Jane Elizabeth Burns

Jane Marie Brooke Hughes

Jeffrey Bryan Powis Titman

Jonathan James Smith

Julian Khoshaba David

Katharine Morrisey

Keith Baker

Lorna Hotti

Morag Williams

Nicholas Edward Corran

Nicola Jane Lewis

Owain Prys Taylor

Sharon Lisa Gooding

Trevor John David Lilley

Hitchin and District

Award for Merit

Alison Mary Rickels

Derek Gilfillan

Peter Woolston

Richard Cox

Chief Scout's Commendation for Good Service

Ian William Buck

Letchworth and Baldock

Award for Merit

Darren Edward Greener

Michael William Myner

Nicholas William George Howell

Nora Lilian Hitcham

Peter Charles Ellmers

Philip Roger Perkins George 

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

Carla Lucia Del Greco

Catherine Ashelby

Daniel Ryall

Diana Jill Cornell

Edward Arthur Cornell

Edward Hartley

Gillian Palmer

Glenn Read

Helen Louise Gray

Jacob Adam Grosvenor Tyler

Joan Lynne Trulock

Julie Marie Hobbs

Kelly Marie Grant

Phil Scoot

Philip Hobbs

Ros Wing

Russell Wake

Susannah Maude Goward

Zeke Hill

 

Potters Bar and District

Award for Merit

Christopher Edward Sullivan

Jean Sharon Wasilewski

Matthew Macnaughton Lawson

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

David Holt

James Robert Purton

Katherine Elizabeth Dace

Margaret Ohren

Raymond Kenneth McLean

Susan Joan Morton Oatway

 

Royston

Chief Scout's Commendation for Good Service

Lorraine Catherine Masterton Duff

Ware and District

Award for Merit

Peter Allan Cockman

Vincent Ian Price

Wendy Yvonne Devonshire-Helps

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

Graham Richard Paul

Lynnette June Cook

Philip Mark Clayden

Robert Harry Price

 

Watford North

Award for Merit

Barry Michael Wenham

Charles Richard Gabriel

Colin Duncan Watson

David John Wright

Edwin Albert James Chalk

Nikhil Vora

 

Chief Scout's Commendation for Good Service

Andrew Thomas Reeve

David Victor Saunders

Jemma Foulkes

 

Watford South

Award for Merit

Roy Anthony Stevens

Simon James Wilson